Papież Franciszek odwiedza Japonię i spotyka się z Cesarzem

Papież Franciszek odwiedza Japonię i spotyka się z Cesarzem

Dziś rano cesarz Naruhito spotkał się z Papieżem Franciszkiem, który przebywa obecnie z wizytą w Japonii. Spotkanie odbyło się w Pałacu Cesarskim w centrum Tokio i rozpoczęło się od pozdrowień w ojczystym języku Papieża.

Głównym celem wizyty Papieża było złożenie hołdu ofiarom wybuchu bomb atomowych w Nagasaki i Hiroszimie. Papież opowiedział, że w dniu wybuchów miał 9 lat oraz że pamięta, jak jego rodzice płakali, gdy dowiedzieli się o wybuchach.

Kolejnym ważnym omawianym tematem była ochrona środowiska naturalnego. Wedle słów Papieża nadzieją  dla naszej planety są coraz bardziej zaangażowani w jej ochronę młodzi ludzie. Podkreślił też konieczność współpracy władz ze społeczeństwem.

Cesarz wspomniał o wizycie Papieża w Nagasaki i Hiroszimie, a także o spotkaniu z ofiarami trzęsienia ziemi i tsunami w 2011 roku. Wyraził swoją wdzięczność za empatię, jaką Papież obdarza mieszkańców jego kraju.

W trakcie wizyty Papież oddał również hołd ofiarom dawnych prześladowań chrześcijan w tym kraju. W XVII wieku w Nagasaki zmuszano podejrzanych o praktykowanie chrześcijaństwa do deptania fumy – czyli podobizny Jezusa lub Maryi. Osoby, które odmawiały, były oskarżane o wiarę w nielegalne w tamtym okresie chrześcijaństwo.  Skazywano ich na śmierć, tortury lub wygnanie.  Deptanie fumie stało się w Nagasaki coroczną praktyką przeprowadzaną na początku każdego roku.

 109790944 a2ad6993 887a 486f aad7 a1f2ee602208

 109659692 gettyimages 599941989

Powodem tego był silny rozwój wiary chrześcijańskiej w Japonii w XVI wieku. Z czasem japońskie władze uznały, że szybki rozwój religii stanowi zagrożenie dla rządu. Pod pozorem zachowania bezpieczeństwa Państwa postanowiono pozbyć się chrześcijan oraz cudzoziemców. Na początku XVII wieku wydano surowy ogólnokrajowy zakaz praktykowania chrześcijaństwa. Wskutek wydalenia z kraju cudzoziemców zerwano większość kontaktów z innymi krajami. Wydarzenia te rozpoczęły długi  okres prawie całkowitej izolacji Japonii od świata zewnętrznego.

 109782138 gettyimages 1069735210

W 1858 roku praktyka fumie została zniesiona w Nagasaki, a w 1873 roku zakaz praktykowania chrześcijaństwa został zniesiony. Obecnie około 1% populacji Japonii liczącej 126 milionów ludzi to chrześcijanie. Jedną z największych w kraju jest społeczność chrześcijańska w Nagasaki.

Dziś pielgrzymi z Polski bardzo chętnie przyjeżdżają do Japonii. Oferuje ona wspaniałe możliwości dla wycieczek objazdowych związanych z wiarą. Miejscem wartym wizyty jest piękna katedra w Tokio, poświęcona przez Jana Pawła II. Pielgrzymi odwiedzają też Nagasaki, gdzie znajduje się polski klasztor zbudowany przez Franciszkanów i Św. Maksymiliana Kolbe.

Pielgrzymka do Japonii to wspaniała okazja do odwiedzenia ważnych dla każdego chrześcijanina miejsc, a także przy okazji do poznania bliżej bogatej japońskiej kultury oraz zwiedzenia pięknych zakątków Japonii.

 

Referencje

Szukaj