Czy odwołać wyjazd do Japonii z powodu koronawirusa?

Czy odwołać wyjazd do Japonii z powodu koronawirusa?

Dostaję wiele maili w sprawie obecnej sytuacji w Japonii. Pytacie się, czy jest bezpiecznie jechać do Japonii? Sytuacja zmienia się z dnia na dzień i jest bardzo dynamiczna. Decyzję o wyjeździe pozostawiam każdemu do własnej oceny na podstawie faktów i tego co się teraz dzieje w Japonii.

Obecnie w całej Japonii zostało oficjalnie potwierdzonych około 900 przypadków zachorowań. W tym 700 z nich jest wśród pasażerów statku Diamond Princess, którego kwarantanna zakończyła się w zeszłym tygodniu. Dnia 27 lutego rząd japoński rozkazał zamknięcie WSZYSTKICH szkół publicznych w całym kraju od 2 marca na czas nieokreślony. Jest to działanie, które ma powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby wśród uczniów. Na Hokkaido jest obecnie najwięcej przypadków i tam doszło do zarażenia się uczniów i nauczycieli. Szkoły na Hokkaido są już zamknięte od paru dni.

W Japonii odnotowano też pierwszy przypadek ponownego zarażenia osoby, która już wcześniej była chora i wyzdrowiała. Jest to kobieta, która obsługiwała wycieczki autobusowe i zachorowała w styczniu. Po prawie miesiącu od wyjścia ze szpitala ponownie została zdiagnozowana z chorobą. 

Anulowano wiele imprez masowych w tym koncerty, mecze i zawody sportowe. Rząd nawołuje do ograniczenia takich imprez i unikania dużych skupisk ludzkich. Wiele japońskich firm wprowadziło pracę zdalną z domu. Między innymi ogromna agencja reklamowa Dentsu (5000 osób) i Shiseido (8000 osób). Zamknięto wiele atrakcji turystycznych np. muzea. Biblioteki, siłownie i wiele obiektów użytku publicznego także jest zamykanych. Dużo sie mówi o bezpieczeństwie w trakcie Igrzysk Olimpijskich. Jeśli sytuacja nie uspokoi się, to może nawet dojść do przełożenia Igrzysk Olimpijskich. Rząd japoński będzie robił wszystko, żeby do tego nie doszło. W tym pewnie też posunie się do manipulacji statystykami, żeby nie stracić tej ogromnej imprezy.

Czy lecieć do Japonii?

Czy w obecnej sytuacji bezpieczny jest wyjazd do Japonii? Otrzymuję już sygnały, że wiele osób zrezygnowało z wyjazdu. W tym wielu moich klientów. Doskonale rozumiem, gdyż nikt nie wie jak sytuacja będzie wyglądała za parę dni, a tym bardziej za parę tygodni. Każdy powinien sam sprawdzić, jaka jest obecnie sytuacja i na podstawie tego podjąć decyzję o wyjeździe. Trudno jest ocenić szanse zarażenia się wirusem. W przypadku dużego wzrostu zachorowań w Tokio na początku marca, należy się zastanowić nad przyjazdem w najbliższym czasie. Pamiętajmy, że nawet jeśli nie mamy symptomów, to możemy być nosicielem bez świadomości o zarażeniu. Tylko jaka faktycznie jest szana, że się zarazimy w ogromnym Tokio w tym tłumie? Nie potrafię na to odpowiedzieć. Pamiętać należy o myciu rąk, unikaniu dużych skupisk ludzi, nie dotykaniu powierzchni, które są macane przez setki osób. Maseczki sprzedawane w sklepach mają małą skuteczność. Ja nawet przestałem nosić, bo te zwykłe maski, które sprzedają w Japonii nie chronią prawie wcale lub ani trochę.

Mam także newsletter, gdzie wysyłam informacje między innymi o sytuacji z koronawirusem w Japonii. Zapisując się na newsletter otrzymacie także mój e-book z poradami o tym, jak przygotować się do wyjazdu do Japonii. Na newsletter można zapisać się tutaj. 

 

 

Referencje

Szukaj