Polski festiwal na krańcu Japonii - Festiwal Polski na Okinoshimie

Polski festiwal na krańcu Japonii - Festiwal Polski na Okinoshimie

4 listopada z okazji 100-lecia stosunków dyplomatycznych między Japonią a Polską odbył się Festiwal Polski w Okinoshimie. Data została ustalona specjalnie na czas wizyty w Japonii polskiej delegacji z Krotoszyna (miasto partnerskie Okinoshimy). W Krotoszynie znajduje się siedziba Polskiego Związku Sumo. Organizowane są w nim nie tylko treningi sumo, ale także prestiżowe zawody o randze krajowej i międzynarodowej. Klub zrzesza ponad 40 zawodników sumo. Okinoshima przyjmuje regularnie delegacje polskich sumoków i od wielu lat podtrzymuje przyjazne relacje z Krotoszynem.

Jednym z głównych punktów festiwalu było „mochi-nage”. To popularna w czasie festiwalów zabawa polegająca na tym, że na zakończenie całej imprezy jej organizatorzy wchodzą na scenę i rzucają z niej w stronę publiczności mochi (japońskie ciasteczka ryżowe) w woreczkach, popakowanymi po dwa: jedno białe i jedno różowe. Tym razem do woreczków dodano też słodycze z Polski! Mochi jest bardzo popularne na Oki i wiele osób je lubi, więc na Festiwalu pojawiło się bardzo dużo chętnych, aby złapać słodkości. Podczas większych imprez, typu doroczny festiwal 'No-daikon Matsuri' na wyspie Chiburijima, podczas mochi-nage na sam koniec rzuca się kilka takich bardzo dużych mochi (średnica za 20 cm), które w środku mają pieniądze! Dotarły do nas słuchy, że może się w nich znajdować nawet 10,000 yenów. Japończycy wierzą, że złapanie takiego mochi ma przynieść duże szczęście – wszyscy więc starają się tak ustawić, aby mieć jak największe szanse na złapanie woreczka.

W trakcie festiwalu goście oglądali również wystawę zdjęć oraz tradycyjne stroje. Jeśli ktoś chciał - mógł je nawet przymierzyć.

ob2

ob3

Serdecznie polecamy Wam wizytę na Okinoshimie – wyspa ta stanowi niezwykle ciekawy region Japonii. Razem z Aiko byliśmy tam w czerwcu i bardzo nam się podobało.

Odcinki o Okinoshimie możecie znaleźna na naszym YT: https://youtu.be/_P7SKR65oVY

https://youtu.be/pxCNKvBOPB4

Szczególne podziękowania kierujemy do Jagody, która udostępniła nam zdjęcia oraz informacje o Festiwalu  https://www.instagram.com/oki_jago/

Referencje

Szukaj